Genii Creation

origo

CZ SK HU

Filmy a knížky pro děti dle našeho gusta

Jak si vybrat v záplavě titulů to, co má úroveň ?

... není to jednoduché.. Sami nemáme rozhodně ambice radit a doporučovat systematicky vše, co se kde šustne.. Půjde spíš o spontánní sdílení tipů na dětskou literaturu a TV/filmovou tvorbu, která nám cvrnkne přes nos a o které budeme přesvědčeni, že má co dětem říci a máhlavu i patu a navíc podmaivé kouzlo děti (a jejich rodiče) zaujmout.

Jazykově i výtvarně je podle nás drtivá většina současné tvorby velice plytká až primitivní a musíme přiznat, že tato podstránka bude trochu na tento trend reakcí. Neubráníme se tedy nostalgickým odkazům na klasiku 2. poloviny 20. století, rádi bychom ale vyzobali s vaší pomocí i to dobré ze současnosti.

Vše je zatím v přípravě, ale uveďme si na úvod 2 příklady za všechny, které ční vysoko nad většinou toho, co plodí dobo současná.

1/ Nestárnoucí medvědi z "Potkali se u Kolína" a 2/ knihy veršů od Jiřího Žáčka

V poslední době más také mile překvapil televizní kanál "CS film", kde můžete vždy dopoledne v rámci pásma "CS mini"  vidět mnohé zajímavé a mnohdy neznámé skvosty animované tvorby 50. až 90. let, kdy býval běžně obsah rovnocenným partnerem formy.. a ta byla v době bez počítačů relativně náročná, takže si tvůrce často rozmyslel, do čeho svůj drahocenný čas a námahu vloží. Navíc se v dobách předlistopadových mnohý genius uchýlil raději do mnohoznačné a cenzorům nepřístupné sféry dětské tvorby, kde se mu volněji dýchalo a mohl alespoń vzdělávat generace budoucí. Není pak podivem, že jsou jejich dílka často velmi záživná a poučná i pro dospělé:)

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info