Genii Creation

origo

CZ SK HU

Jaké jsou v dílcích Magformers použité magnety a proč se dílky stavebnice k sobě vždy tak snadno a silně přitahují ?

Jaké jsou v dílcích Magformers použité magnety a proč se dílky stavebnice k sobě vždy tak snadno a silně přitahují ?

V dílcích Magformers jsou použity vysoce kvalitní galvanizované neodymové magnety, které patří k nejsilnějším dnes známým permanentním magnetům a najdeme je i v mnoha elektronických součástkách jako jsou hardwarové komponenty, spínače, mikrofony apod.

Chemicky se jedná o sloučeninu neodymu, železa a bóru v atomárním poměru 2:14:1. Neodym patří mezi vzácné kovy ze skupiny Lanthanoidů. Neodymový magnet unese až tisícinásobek vlastní tíhy, proto je využíván jako materiál pro všechny kvalitnější magnetické stavebnice, které mají udržet výsledný tvar i větších a složitějších objektů. Poněkud techničtejší povahy těchto řádek se nelekejte, funkční a zároveň bezpečné jsou neodymové magnety pro spotřebitele nejmodernější elektroniky stejně tak jako uvnitř našich plastových dílků pro ty nejmenší uživatele...

Použití tohoto ušlechtilého a náročně zpracovatelného magnetického materiálu je zároveň i důvodem, proč jsou veškeré značkové magnetické stavebnice relativně dražší, než obdobné hračky z pouhého plastu nebo s klasickým slabým feritovým magnetem.

Jak bylo uvedeno již v úvodním popisu stavebnice, fígl konstrukce Magformers spočívá v jednoduchém, ale velmi zásadním technickém řešení. Magnetky jsou uvnitř dílků zapouzdřeny ve formě drobných válečků s jistou vůlí, díky které se v okamžiku přiblížení druhého magnetku sám vlivem magnetického pole natočí odpovídající polovinou tak, aby se s druhým dílkem vždy přitahoval. Díky tomu není nutné si komplikovat skládání staveb vybíráním dílků s patřičnou polaritou. Tím se stane každý dílek automaticky při styku se svým "sousedem".

Od r. 2013 jsou navíc veškeré magnety používané v našich stvebnicích pokryty antikorozním mikrifilmem ze slitiny nikl-měď, čímž se stávají maximálně odolné vůči korozi. Povrch magnetů již nezčerná ani po delším užívání či při expozici náročnějším podmínkám (vlhko, zvýšená teplota, mechanické opotřebování). Veškeré případné napodobeniny Magformers používají řádově horší magnety, často i slabší či nestejně zmagnetizované, čímž se struktura složitějších staveb stává velmi nestabilní.

FB

 

heureka

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info